menu posłuchaj nas na soundcloud

Aktualności | Stereo Cyclone MS Kit 4

    Osłony przeciwwietrzne Rycote uznane są na całym świecie. Sukcesywnie od dwóch lat firma wprowadza na rynek nową generację produktów Cyclone. Pod koniec 2017 roku zakupiłem osłonę Stereo Cyclone MS Kit 4 dla swojego zestawu Mid-Side. Teraz postaram się podzielić swoimi wrażeniami i napisać kilka słów na temat tego produktu.

    Osłona wyróżnia się asymetrycznym kształtem. Sztywna siatkowa obudowa z tworzywa pokryta jest miękkim, ale zwartym materiałem o nazwie 3D-Tex®. Jest to specjalna tkanina opatentowana przez Rycote mająca doskonałe właściwości blokujące przepływ powietrza, zachowując tym samym parametry akustyczne. Bardzo praktycznym rozwiązaniem jest połączenie kapsuły z modułem zawieszenia za pośrednictwem magnesów. Rozkłada się ona na dwie części umożliwiając łatwy dostęp do wnętrza uchwytu. Magnesy dobrze integrują konstrukcję, ale dodatkowo dla bezpieczeństwa z obu stron znajdują się po dwa dociski. Kolejnym nowatorskim rozwiązaniem jest mocowanie osłony na niezależnym zawieszeniu. Dzięki temu silny wiatr, który uderzy w osłonę nie przeniesie drgań na rusztowanie trzymające mikrofony. W przypadku tego produktu kosz integrujący mikrofony (Sennheiser MKH 30 i MKH 50) spoczywa na listwie z trzema mocowaniami w kształcie liry. Stereo Cyclone MS Kit 4 ma wbudowany separator Connbox umożliwiający podłączenie dwóch mikrofonów w konfiguracji M-S. Złącza XLR są krótkie (kątowe) co wpływa na oszczędność miejsca w obudowie i optymalizację wymiarów. Całość mieści się w osłonie typu Small (wymiary patrz galeria). W chwili instalacji mikrofonów można było szybko się zorientować, że określone osłony z serii Stereo Cyclone są dedykowane pod konkretne zastosowanie i rodzaj mikrofonów. Przykładowo od wewnętrznej strony przewody przyłączeniowe Connboxa są stosunkowo krótkie wymuszając niejako pozycję obu mikrofonów. To samo dzieje przy skręcaniu uchwytów wraz z mikrofonami do kosza. Ciasno spasowane elementy powodują, że ułożenie mikrofonów względem siebie nie jest wcale takie łatwe. Na koniec należy podkreślić, że seria Cyclone nie posiada w komplecie osłony futrzanej. Według producenta tego typu warstwa przy standardowym zastosowaniu nie będzie potrzebna. Zaprojektowany materiał 3D-Tex® ma bardzo dobre właściwości i w zasadzie nie potrzebuje wspomagania. Nie mniej jednak w skrajnych warunkach taką dodatkową futrzaną osłonę można dokupić jako opcjonalne akcesorium.

    Podsumowując osłona przeciwwietrzna Stereo Cyclone MS Kit 4 pod względem estetycznym i funkcjonalnym jest dopracowana. Jedynym drobnym mankamentem może być złożoność instalacji mikrofonów w środku konstrukcji. Odradzałbym kupno tego modelu osobom, które często będą demontowały mikrofony w celu wykorzystania ich do innych projektów. Całość jednak robi bardzo dobre wrażenie, a szczególnie elastyczne zawieszenie bariery przeciwwietrznej i materiał z którego ta ochrona jest wykonana. Na testy w terenie będzie trzeba jeszcze poczekać, ale wstępne próby dały zadowalające rezultaty.

 

 

 

menu